BiH u grupi sa Argentinom, Iranom i Nigerijom; Hrvatska sa Brazilom

brazil

COSTA DO SAUIPE – Danas se u brazilskom ljetovalištu Costa do Sauipe održao žrijeb grupa za Svjetsko nogometno prvenstvo koje će biti odigrano od 12. juna do 13. jula naredne godine u Brazilu. Među reprezentacijama učesnicama Mundijala je i Bosna i Hercegovina. Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine igrat će u grupi F Svjetskog prvenstva „Brazil 2014“, gdje će za protivnike imati Argentinu, Iran i Nigeriju. Nacionalni tim Hrvatske svrstan je u grupu „A„ sa selekcijama Brazila, Meksika i Kameruna.

GRUPA A: 1. Brazil  2. Hrvatska  3. Meksiko  4. Cameron

GRUPA B: 1. Španija,  2. Holandija  3. Čile, 4. Australija

GRUPA C: 1.Kolumbija, 2. Grčka 3. Obala Slonovače 4. Japan

GRUPA D: 1.Urugvaj, 2. Kostarika 3. Engleska 4.Italija

GRUPA E: 1. Švicarska 2. Ekvador 3. Francuska 4. Honduras

GRUPA F: 1. Argentina 2. BiH 3. Iran  4. Nigerija

GRUPA G: 1.Njemačka, 2. Portugal  3. Gana 4. SAD

GRUPA H: 1. Belgija 2. Alžir 3. Rusija 4. Južna Koreja

Žrijebanje je počelo minutom šutnje za Nelsona Mandelu, svjetskog državnika, bivšeg predsjednika Južne Afrike, borca protiv aparthejda i nobelovca, koji je juče preminuo u 95. godini života.

Žrijeb su obavili generalni sekretar FIFA Jerome Valcke, te osam fudbalera koji su kroz historiju osvajali svjetska prvenstva, Cafu (Brazil), Alcides Ghiggia (Urugvaj), Mario Kempes (Argentina), Geoff Hurst (Engleska), Lothar Matthaus (Njemačka), Fabio Cannavaro (Italija), Zinedine Zidane (Francuska) i Fernando Hierro (Španija).
 
Prvenstvo u Brazilu igrat će se od 12. juna do 13. jula naredne godine.

Bit će otvoren utakmicom domaćina Brazila i Hrvatska u Sao Paolu od 22 sata po srednjoevropskom vremenu.

U grupi „F“ prvu utakmicu BiH će igrati protiv Argentine 16. juna sa početkom u ponoć po srednjoevropskom vremenu na slavnom stadionu „Marakana“ u Rio De Janeiru. BiH će drugi meč odigrati protiv Nigerije 22. juna (opet u ponoć) u gradu Cuiaba, a treći i zadnju utakmicu u grupi u Salvadoru sa Iranom 25. juna (19 sati po srednjoevropskom vremenu).
 
Hrvatska će otvoriti SP u Brazilu utakmicom protiv domaćina Brazila 12. juna (od 22 sata po srednjoevropskom vremenu) u Sao Paulu.
 
Hrvatska će svoju drugu utakmicu igrati protiv selekcije Kameruna 18. juna (21 sat) u Manausu, a treću u gradu Recife protiv Meksika 23. juna od 22 sata po našem vremenu.

Raspored utakmica svjetskog nogometnog prvenstva 2014. u Brazilu:
 

  GRUPA A
 
  Brazil, Hrvatska, Meksiko, Kamerun
 
  1. kolo:
 
  12. juna Brazil – Hrvatska, Sao Paulo
 
  13. juna Meksiko – Kamerun, Natal
 
 
  2. kolo:
 
  17. juna Brazil – Meksiko, Fortaleza
 
  18. juna Kamerun – Hrvatska, Manaus
 
 
  3. kolo:
 
  23. juna Kamerun – Brazil, Brasilija
 
  23. juna Hrvatska – Meksiko, Recife
 
 
  GRUPA B
 
  Španjolska, Nizozemska, Čile, Australija
 
  1. kolo
 
  13. juna Španjolska – Nizozemska, Salvador
 
  13. juna Čile – Australija, Cuiaba
 
 
  2. kolo:
 
  18. juna Španjolska – Čile, Rio de Janeiro
 
  18. juna Australija –  Nizozemska, Porto Alegre
 
 
  3. kolo:
 
  23. juna Australija – Španjolska, Curitiba
 
  23. juna Nizozemska – Čile, Sao Paulo
 
 
 
  GRUPA C
 
  Kolumbija, Grčka, obala Bjelokosti, Japan
 
  1. kolo
 
  14. juna Kolumbija – Grčka, Belo Horizonte
 
  14. juna O.Bjelokosti – Japan, Recife
 
 
  2. kolo:
 
  19. juna Kolumbija – O.Bjelokosti, Brasilija
 
  19. juna Japan – Grčka, Natal
 
 
  3. kolo:
 
  24. juna Japan – Kolumbija, Cuiaba
 
  24. juna Grčka – O.Bjelokosti, Fortaleza
 
 
  GRUPA D
 
  Urugvaj, Kostarika, Engleska, Italija
 
  1. kolo:
 
  14. juna Urugvaj – Kostarika, Fortaleza
 
  14. juna Engleska – Italija, Manaus
 
 
  2. kolo:
 
  19. juna Urugvaj – Engleska, Sao Paulo
 
  20. juna Italija – Kostarika, Recife
 
 
  3. kolo:
 
  24. juna Italija – Urugvaj, Natal
 
  24. juna Kostarika – Engleska, Belo Horizonte
 
 
 
  GRUPA E
 
  Švicarska, Ekvador, Francuska, Honduras
 
  1. kolo
 
  15. juna Švicarska – Ekvador, Brasilija
 
  15. juna Francuska – Honduras, Porto Alegre
 
 
  2. kolo:
 
  20. juna Švicarska – Francuska, Salvador
 
  20. juna Honduras – Ekvador, Curitiba
 
 
  3. kolo:
 
  25. juna Honduras – Švicarska, Manaus
 
  25. juna Ekvador – Francuska, Rio de Janeiro
 
 
  GRUPA F
 
  Argentina, Bosna i Hercegovina, Iran, Nigerija
 
  1. kolo
 
  15. juna Argentina – BiH, Rio de Janeiro
 
  16. juna Iran – Nigerija, Curitiba
 
 
  2. kolo
 
  21. juna Argentina – Iran, Belo Horizonte
 
  21. juna Nigerija – BiH, Cuiaba
 
 
  3. kolo:
 
  25. juna Nigerija – Argentina, Porto Alegre
 
  25. juna BiH – Iran, Salvador
 
 
  GRUPA G
 
  Njemačka, Portugal, Gana, SAD
 
  1. kolo:
 
  16. juna Njemačka – Portugal, Salvador
 
  16. juna Gana – SAD, Natal
 
 
  2. kolo:
 
  21. juna Njemačka – Gana, Fortaleza
 
  22. juna SAD – Portugal, Manaus
 
 
  3. kolo:
 
  26. juna SAD – Njemačka, Recife
 
  26. juna Portugal – Gana, Brasilija
 
 
 
  GRUPA H
 
  Belgija, Alžir, Rusija, Južna Koreja
 
  1. kolo:
 
  17. juna Belgija – Alžir, Belo Horizonte
 
  17. juna Rusija – J.Koreja, Cuiaba
 
 
  2. kolo:
 
  22. juna Belgija – Rusija, Rio de Janeiro
 
  22. juna J.Koreja – Alžir, Porto Alegre
 
 
  3. kolo:
 
  26. juna J.Koreja – Belgija, Sao Paulo
 
  26. juna Alžir – Rusija, Curitiba
 
 
  OSMINA FINALA
 
  28. juna A1 – B2, Belo Horizonte
 
  28. juna C1 – D2, Rio de Janeiro
 
  29. juna B1 – A2, Fortaleza
 
  29. juna D1 – C2, Recife
 
  30. juna E1 – F2, Brasilija
 
  30. juna G1 – H2, Porto Alegre
 
   1. jula F1 – E2, Sao Paulo
 
   1. jula H1 – G2, Salvador
 
 
  ČETVRTFINALE
 
   4. jula  E1/F2 – G1/H2, Rio de Janeiro (1)
 
   4. jula  A1/B2 – C1/D2, Fortaleza      (2)
 
   5. jula  F1/E2 – H1/G2, Brasilija      (3)
 
   5. jula  B1/A2 – D1/C2, Salvador       (4)
 
 
  POLUFINALE
 
   8. jula  2 – 1, Belo Horizonte
 
   9. jula  4 – 3, Sao Paulo
 
 
  ZA 3. MJESTO
 
  12. jula – Brasilija
 
 
  FINALE
 
  13. jula – Rio de Janeiro

(Vijesti.ba)

793 Posjeta 2 Posjeta danas