Održana promocija knjige “Stećci općine Novi Travnik”

Danas je u dvorani općinskog vijeća Novi Travnik održana promocija knjige “Stećci općine Novi Travnik”, autora Đemila Jakića, porijeklom iz Ljubuškog.

Promociju je otvorio prof. Enver Veletovac stihovima pjesme Mehmedalije Maka Dizdara, poznatog bh. pjesnika stećaka.

Autor knjige, Đemil Jakić prisutnima je naglasio kako na području naše općine, prema istraživanju sa terena, postoje 92 povijesna objekta, 21 arheološki lokalitet, 24 nekropole koje sadrže čak 457 stećaka. Sve ovo itekako doprinosi kulturnom razvoju općine Novi Travnik.Posljednjih godina na putnim pravcima naše općine, putnom signalizacijom, označeno je 6 nacionalnih spomenika. Također 2019. godine otvorena je suvenirnica na lokaciji Maculje u kojoj se može naći bogat promotivni program naše općine.

Na kraju promocije autor se zahvalio svom prijatelju i suradniku prof. Enveru Veletovcu, te posebna zahvala Ozrenki Fišić koja već niz godina aktivno sudjeluje u očuvanju kulturne baštine i scene Novog Travnika.

Notra.ba

574 Posjeta 1 Posjeta danas