Civitas Lublano ime je pod kojim se hercegova tvrđava u Ljubuškom navodi u seriji dokumenata i povelja aragonskog kralja Alfonsa V iz 1452. godine pa se ta godina smatra i godinom njenog nastanka. Desetak godina kasnije u ovaj kraj dolaze Osmanlije, kada 1463. godine prvi put osvajaju Ljubuški te utvrđenje u narednom periodu poprima zaista onaj, ranije navedeni, pogranični karakter.
Ugovor koji Turci 1503. godine potpisuju s Ugarima spominje Ljubuški kao pogranični grad koji ostaje pod njihovom vlašću. Tvrđava u Ljubuškom u vrijeme Osmanlija najviše se spominje u kontekstu Nesuh-age Vučjakovića, njenog dizdara. Nesuh-aga proširuje tvrđavu i u njoj gradi džamiju. Narednih više od tristo godina Ljubuški mijenja svoj administrativni okvir u carstvu, ali tvrđava na brdu sve do 1835. godine ne gubi svoj značaj.
Danas kad posmatrate tvrđavu iznad Ljubuškog ne možete da ne primijetite dva prstena. Unutrašnji koji je nastao u vrijeme srednjovjekovne bosanske države i širi koji su dogradile Osmanlije. Glavni dio srednjovjekovne tvrđave je kula Herceguša, a mogu se uočiti ostaci raznih objekata kao što su pekara, hambar ili čatrnje.
Čatrnje su obnovljene, što je bitno za sigurnost današnjih posjetitelja, i u vidljivo su boljem stanju od onih u Blagaju.
Ne znamo da li je tako bilo u vrijeme hercega Stjepana, ali popeti se uz brdo kojim je nekad vjerovatno jahao veliki vojvoda višestruko je teže nego popeti se do njegove blagajske rezidencije. Iako šturi turistički vodiči navode i izvjesni makadamski put koji vodi do podnožja tvrđave, naša ekipa se do srednjovjekovne utvrde probijala napornim pješačenjem od četrdesetak minuta po teško prohodnom kršu. Uspon je idealan za educiranje o gmizavcima i rasprave šta je zmija, a šta blavor.
Stari grad Ljubuški na listi je nacionalnih spomenika ove države i primjetno je da je ulagano u njegovu rekostrukciju i revitalizaciju, ali daleko je to od nivoa koji je potreban da se ovaj vrijedni spomenik stavi u funkciju u današnjem vremenu i bude nešto više od lokacije za avanturistički turizam.