Prema ljubuškoj usmenoj predaji , prvu nogometnu loptu kupio je sinovima
trogirske porodice prema nogometu . *
Prava nogometna lopta stigla je u ljupki grad vjerovatno 1933. godine kada
je osnovan i prvi nogometni tim " Ljubuški Omladinski Športski Klub " ( LJ O
Š K ) . Nije isključeno da su se mladići u ovom klubu bavili i drugim
vidovima sporta . Sudeći po ovom napisu u " Jugoslavenskoj Pošti " , prva nogometna utakmica u
Ljubuškom odigrana je prije 1934. godine : " Ljubuški , 1. augusta . Ovdje je juče po prvi put ove godine odigrana prijateljska utakmica između
domaćeg LJ. O. Š. K.-a i Š. K. t-Trebižat u kojem su gostovali igrači "
Uskoka " i " Jugoslavije " iz Čapljine . *Susret je protekao u dosta živom tempu , kao i u velikoj nadmoćnosti domaćih . U
prvom poluvremenu pada gol za Trebižat , ali poslije toga Alendar * izjednačuje i
tako prvo poluvrijeme svršava se neriješenim rezultatom . U nastavku gosti postižu drugi gol u svoju korist , ali se domaći pribiru i
po Hajdareviću * izjednačuju .Malo zatim , iz jedne lijepe kombinacije između Pehara * i Trifkovića * ( igrač "
Šumadije " * , Tuzla , koji se za vrijeme školskih ferija nalazi u Ljubuškom ) ,
postiže ovaj posljednji vodstvo za domaće . Tek što je lopta pošla sa centra , isti
igrač plasira precizno u donji ćošak . Gosti se u velikoj nervozi sabiru i iz jedne
sumnjive pozicije postižu treći gol , a malo kasnije , krivicom sudije i četvrti . * Kod gostiju naročito su se istakli igrači " Uskoka " i " Jugoslavije ", dok
su ostali bili uopšte neprimjetni . Kod domaćeg tima sve su linije dosta
dobro funkcionisale , a naročito se isticao golman Madirazza * i centar
Trifković , kao i lijeva polutka Pehar . Igra je protekla u vrlo živom tempu sa velikim navijanjem publike koja je
poslije završene igre napustila igralište s najvišim zadovoljstvom . Posjeta
je bila odlična . " ( 1 ) Hrvati su bili pioniri nogometa u Hercegovini . Studirali su u Pragu , Beču
i Zagrebu i poticali su iz porodica koje su mogle odvojiti novac za loptu ,
šnjirač i pumpu . Igrali su u svim hercegovačkim klubovima i dali najbolje
igrače . Ljubuški mladići su 1936. godine želili osnovati nogometni klub sa
predznakom " hrvatski " : " Kako smo obaviješteni , omladinci će u Ljubuškom osnovati nogometni klub .
On će se zvati " Hrvatski omladinski športski klub ". ( 2 ) Kad im to jugoslavenske vlasti nisu dozvolile , nastupali su pod imenom "
Ljubuški " : " U nedelju je održana nogometna utakmica između sportskog kluba " Osvetnik
" ( Vrgorac ) i " Ljubuškog " . Utakmica je održana u Vrgorcu . U prvom
poluvremenu je Vrgorac nadmoćniji , ali je rezultat 1:1 . Golove su dali
Dane ( Vrgorac ) i Kruno Kovač * ( Ljubuški ) . U drugom poluvremenu Vrgorčani postižu i drugi gol po Poliću . Krajem
poluvremena je " Ljubuški " bio nadmoćniji , ali nije mogao izjednačiti .
Igra je bila uglavnom ravnopravna , te bi trebalo i da je rezultat neodlučan
. Sudija je sjeckao igru i bio u nekim momentima pristran . " ( 3 ) Stariji Ljubušaci se sjećaju da su od Bošnjaka dobri nogometaši prije Drugog
svjetskog rata bili Džemal Muminagić * , Hamo " Maka " * i Alija Tančica *. Utakmice su se igrale na " Suskoj bašti " *,nekadašnjem općinskom voćnjaku ,
gdje se sada nalazi zgrada Suda , između zgrade Općine i starog puta za
Vitinu.* Prvu nogometnu loptu u Trogir donio je bečki student medicine Ante Madirazza 1910.
godine .* Čapljina ima sjajnu nogometnu tradiciju . " Uskok " je osnovan 1919. , "
Jugoslavija " 1932 godine . Čapljinci su tri puta bili prvaci Hercegovine , 1929. i
1930. " Uskok " i 1934. " Jugoslavija " . Zbog stalnog međusobnog trvenja , 1938.
godine spojili su se u klub " Čapljina " .* Alendar-Hasan Alendar-brat Mustafe i Muniba-, nezaboravnog " Nibe " . Mustafa je
držao brijačku radnju neposredno ispod starog hotela . Hasan Alendar je poslije rata
živio sa porodicom stalno u Beogradu .* Hajdarević-nepoznato .* Pehar-nepoznato .* Trifković-Trifkovići su stara ljubuška srpska porodica .* " Šumadija " se takmičila u prvenstvu Tuzle zajedno sa " Zmajem od Bosne ", "
Slobodom " , " , "Zrinjskim " i Solvajem " iz Lukavca " ." Madirazza-Madirazza Bruno ( 1921. ) . U Drugom svjetskom ratu pripadnik ustaške
vojnice , poručnik . Nestao 1945. godine na križnom putu pod nepoznatim okolnostima
. Posljednji put viđen u zarobljeničkoj koloni u Varaždinu ( Boras F. Spomenica
ljubuškim žrtvama . Ljubuški : Općinsko Vijeće , 1998. ) .* Dopisnik Zidin Mahić ne bi bio pravi Ljubušak , ako ne bi okrivio sudiju . Inače ,
tada su sudske odluke uveliko zavisile od reakcije publike . Za vrijeme igre
gledaoci su stajali uz rub igrališta .* Kruno Kovač-prije i poslije Drugog svjetskog rata radio kao činovnik u Duhanskoj
stanici .* Džemal Muminagić-, sin Atifa , ( 1920 ) , general JNA , gradonačelnik Sarajeva od
1967. do 1973. godine .* Hamo " Maka "-Muhamed Mahić , sin Halida , poslije Drugog svjetkog rata stalno
živio u Sarajevu .* Alija Tančica-poslije Drugog svjetskog rata stalno živio u Sarajevu.* Suska bašta-Zgradu Kotarskog ureda Ljubušaci su u početku zvali " Konak " , zatim
" Sud " . Tako su nastali nazivi " Suska bašća " i " Prisud " .
--------------------------------------------------------------------------------
( 1 ) Zi-Ma . Lj.o.š.k.-Trebižat 4 : 4 . Jugoslavenska Pošta 1934 ; 1573 : 5. , od
3. augusta . ( 2 ) Jugoslavenska Pošta 1936 ; 2155 : 7. , od 2. jula .( 3 ) Vrgorac-Ljubuški 1 : 1 . Jugoslavenska Pošta 1936 ; 2160 : 7. , od 8. jula . HALID SADIKOVIĆ