Prema rezultatima istraživanja do kojih je došao Hivzija Hasandedić,na današnjem području Muftijstva Mostarskog,u periodu od početka XVII stoljeća do 1992.godine djelovala su 132 hafiza,od kojih se 125 rođeni u Hercegovini,dok su ostali bili porijeklom iz Bosne.Po današnjim gradskim i seoskim naseljima broj hafiza je sljedeći:Mostar(67),Trebinje(16),Stolac(13),Konjic(10),Ljubuški(9),Ljubinje(4),Vitina(4),Čapljina(I), i Nevesinje(I).Isti autor je zaključio da se popisi muftija po mjestima ne mogu smatrati konačnim.
LJUBUŠKI
HADŽI RAŠID ef. DIZDAREVIĆ,sin Hasan-age.Rođen je u Ljubuškom polovinom prošlog stoljeća,gdje je završio mekteb,medresu i hifz.Krajem XIX stoljeća prešao je u Mostar i zaposlio se kao bibliotekar u Karadžoz-begovoj biblioteci,a bio je i doživotni mujezin njegove džamije.Imao je vrlo lijep glas/tur. mekam,a Kur'an je kao bulbul/bos.slavuj učio.
Kad je car i kralj Franjo Josip I 1910. posjetio Sarajevo,bio je pozvan da za vrijeme njegovog boravka s Careve džamije uči ezan.Umro je 1921.godine,a sahranjen je u haremu Karadžoz-begove džamije.
SALIH LJUBUŠAK,sin Mehmeda.Rođen je u Ljubuškom,ali je živio u Mostaru oko 1840.godine.
HODŽA LJUBUŠAK,sin Mehmeda:Sudeći po ndimku,jer mu je lično ime ostalo nepoznato,rodom je iz Ljubuškog.Potpisan je kao svjedok prilikom jednog vjenčanja u Mostaru 1850.godine,ali to ne znači da je i živio u Mostaru.
U ovom mjestu rođeni su još i sljedeći hafizi:
MEHMED-ALI ef.ĆERIMOVIĆ
SALIH ef. FAZLIĆ
MUSTAFA ef. FAZLINOVIĆ
Hadži HAŠIM ef. MAHIĆ
Ef.MEHIČEVIĆ,po ličnom imenu oca poznat kao hafiz ef. BAJRIĆ
HASAN ef.NOVIĆ
SALIH ef. ORMAN
SABIT ef. TANČICA
AHMED ef. ZUHRIĆ
Mehmed-Ali Ćerimović i HAŠIM ef. MAHIĆ bili su šerijatske sudije,a ostali imami i mujezini ljubuških džamija.
Izvor:dr.Jusuf Mulić-400 godina Mostarskog muftijsta,MO 2008.
Priredio:Kemal Mahić