Trenutno se oboljelima s upalnim bolestima crijeva nude redovne kontrole na pretkancerogene izrasline u crijevima, koje, ako se otkriju, ukazuju na oko 30 posto šanse za razvoj raka crijeva tokom 10 godina
Nedavno provedeno objavljeno istraživanje, finansirano od Cancer Research u Velikoj Britaniji, predstavilo je visoko preciznu metodu za predviđanje rizika od raka debelog crijeva kod osoba s upalnim bolestima crijeva uključujući Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis.
Trenutno se oboljelima s upalnim bolestima crijeva nude redovne kontrole na pretkancerogene izrasline u crijevima, koje, ako se otkriju, ukazuju na oko 30 posto šanse za razvoj raka crijeva tokom 10 godina.
Međutim, spomenuto istraživanje u Velikoj Britaniji otkrilo je da su DNK promjene u tim prekanceroznim ćelijama, analizirane algoritmom, bile više od 90 posto tačne u predviđanju ko će razviti rak crijeva u sljedećih pet godina, prenosi BBC.
Iako ova studija predstavlja značajan korak u predviđanju raka, životne navike i dalje igraju ključnu ulogu u smanjenju rizika.
I u Bosni i Hercegovini svake godine raste broj oboljelih od raka debelog crijeva. Onkolozi ga svrstavaju u jedan od najčešćih oblika maligne bolesti među našom populacijom, odmah iza raka pluća i dojke, koji nose i najveću smrtnost.
Evo nekoliko preporuka ljekara koje se odnose na prevenciju bolesti:
Prestanite pušiti
Pušenje ubrajamo među glavne faktore rizika za razvoj raka debelog crijeva. Što je veći broj popušenih cigareta dnevno, to je veća vjerovatnost obolijevanja, stoga prestanak pušenja predstavlja jedan od najučinkovitijih načina za smanjenje tog rizika.
Smanjite unos crvenog mesa
Crveno meso kao i ono prerađeno također je povezano s rizikom od raka debelog crijeva. Da biste ga smanjili, birajte zdravije alternative poput piletine, ribe ili biljnih proteina.
Povećajte unos vlakana
Vlakna i crijeva se vole. Pobrinite se da u svoje tijelo unesete 30 grama ovih ugljikohidrata dnevno kroz namirnice poput integralnog hljeba, smeđe riže, voća, povrća, mahunarki i zobi.
Povećajte unos kalcija
Kalcij može pomoći u zaštiti debelog crijeva tako što se veže s određenim tvarima u probavnom sistemu koje mogu oštetiti crijevne zidove. Time smanjuje njihovu štetnost i pomaže održati crijeva zdravima. Stoga u prehranu uključite mliječne proizvode.
Izbjegavajte ultra prerađenu hranu
Fina je, međutim, izrazito loša za naše zdravlje. Visoko prerađena hrana poput čipsa, raznih grickalica, kobasica, mesnih prerađevina, gaziranih pića i industrijskih pekarskih proizvoda povezana je s povećanim rizikom od raka. Smanjenje njihove konzumacije doprinosi općem zdravlju te smanjuje osjetljivost na rak.
Održavajte zdravu tjelesnu masu
Pretilost je poznat faktor rizika za rak debelog crijeva, stoga je važno utjecati i na ovu komponentu s kojom ćete značajno smanjiti šanse za razvoj bolesti.
Ograničite konzumaciju alkohola
Prekomjerno konzumiranje alkohola ni na koji način nije dobro, a između ostalog, povećava rizik od nekoliko vrsta raka, uključujući rak debelog crijeva. Ograničite unos alkohola i tako smanjite rizik.
Tjelesna aktivnost
Redovna tjelesna aktivnost čini čuda. Ciljajte na najmanje 150 minuta umjerene tjelesne vježbe sedmično, poput brzog hodanja ili plivanja, kako biste smanjili rizik od raka debelog crijeva.
faktor