Ljeto 2025. moglo bi biti pakleno: Šta BiH i ostatak Evrope očekuje narednih mjeseci?

Ljeto bi moglo početi s nešto više padavina, ali sredina i kraj sezone donose sušnije uvjete i veći rizik od toplotnih valova

Stigle su prve dugoročne prognoze za ljeto 2025. godine, a prema analizama meteorološkog servisa Severe Weather Europe, Evropu čeka vrlo dinamičan period. Ljeto bi moglo početi s nešto više padavina, ali sredina i kraj sezone donose sušnije uvjete i veći rizik od toplotnih valova.

Kod sezonskih i dugoročnih prognoza uvijek treba imati na umu da se radi o trendovima, a ne o preciznim scenarijima. Mnogo je globalnih faktora koji mogu uticati na vremenske obrasce. Ipak, ove prve prognoze pružaju uvid u to kako bi ljeto moglo izgledati.

Vedro i hladno vrijeme/Damir Deljo
Padavine neće izostati
Pred nama je tipično balkansko proljeće, sve osim dosadno: Evo kakvo nas vrijeme očekuje

Prije nego što se usmjerimo na samu ljetnu sezonu, Severe Weather Europe analizirao je šta nas čeka tokom proljeća, konkretno u aprilu, maju i junu.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Iz proljeća u ljeto

Tromjesečna prognoza anomalije pritiska zraka pokazuje da se nad zapadnom i sjeverozapadnom Evropom razvija područje niskog pritiska, što otvara prostor za dotok toplijeg i vlažnijeg zraka s juga, osobito iz Sredozemlja. Istovremeno se nad istokom i sjeveroistokom Evrope formira polje visokog pritiska.
(2 of 6): 0:29

U takvom rasporedu veći dio kontinenta nalazi se pod uticajem toplije zračne mase. Zapad ima nešto blaže temperaturne anomalije zbog blizine ciklona, dok se nad istokom i sjeveroistokom očekuju izraženije toplotne vrijednosti.

Kad je riječ o padavinama, veći dio Evrope očekuju iznadprosječne količine padavina, naročito na zapadu i sjeverozapadu, dok će jugoistočna Evropa biti sušnija, pod uticajem anticiklone. Sve u svemu, proljeće će završiti u živahnoj atmosferi, piše SWE, a prema sredini i kraju ljeta očekuju se stabilnije vremenske prilike.
Juni 2025: Početak ljeta pod znakom promjenjivosti
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Severe Weather Europe donosi rani pregled modela ECMWF za jui – modela koji se pokazao kao jedan od pouzdanijih u sezonskim prognozama.

Prema prvim kartama, nad sjevernim Atlantikom i sjeverozapadnom Evropom zadržat će se područje niskog pritiska, dok se istovremeno očekuje jačanje anticiklone prema istoku i Skandinaviji. Ovakav raspored pogodan je za zapadne i jugozapadne struje prema centralnoj Evropi, što znači topliji zrak i povećanu vlagu – uvjete koji često donose nestabilnosti i izraženije vremenske prilike.

Temperature će u većini Evrope biti iznad prosjeka, a najtoplije će biti u središnjoj, jugoistočnoj i sjevernoj Evropi. Što se tiče padavina, očekuje se više kiše u zapadnim i središnjim krajevima te na sjeverozapadu, dok će jug i jugoistok ostati sušniji.
Juli 2025: Pojačan rizik od toplinskih valova i suše

Juli je u pravilu najtopliji mjesec u godini, a prema modelima koje je analizirao Severe Weather Europe, to bi moglo posebno doći do izražaja ove godine. Prognoze pokazuju stabilnu i snažnu anticiklonu koja se smješta nad središnjom i sjevernom Evropom – riječ je o tzv. blokirajućem sistemu koji donosi dugotrajnu stabilnost, toplinu i sušu.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Toplinski višak najizraženiji je u središnjoj i jugoistočnoj Evropi, dok se na krajnjem sjeveru i jugozapadu očekuju temperature bliže prosjeku.

Padavine će biti oskudne u većem dijelu centralne i sjeverne Evrope, dok će nešto više kiše pasti na krajnjem sjeveru, recimo nad dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva i Skandinavije, gdje će djelovati rub niskotlačnog sistema s Atlantika.

Sve upućuje na to da bi juli mogao donijeti izraženije sušne uvjete i povećani rizik od toplotnih valova, naročito u centralnoj Evropi.
August 2025: Toplotni valovi ne popuštaju

August, kao posljednji mjesec meteorološkog ljeta, često donosi produžetak vrućina – a modeli Severe Weather Europe ukazuju da će tako biti i ove godine. Visoki pritisak ostat će dominantan nad središnjom i sjevernom Evropom, a toplotni valovi će se nastaviti. Područje niskog pritiska prema istoku donekle ograničava ekstremne temperature u tom dijelu kontinenta.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najveći toplotni višak očekuje se u središnjim i sjevernim dijelovima Evrope, prenosi Index.hr.

Padavine će biti rijetke u većem dijelu kontinenta, a nešto više padavina moguće je na krajnjem sjeveru i istoku.
Što kaže CANSIPS?

Severe Weather Europe donosi i analizu kanadskog modela CANSIPS. I on predviđa dominantan visoki pritisak nad sjeverozapadom i centralnom Evropom. Takav položaj najčešće znači niži pritisak nad jugom kontinenta i Sredozemljem.

Temperature će biti iznadprosječne u većem dijelu Evrope, a nešto hladnije samo na krajnjem istoku, gdje prevladava sjeverna struja. Padavine će biti ispod prosjeka, naročito u središnjoj i sjevernoj Evropi, dok jug i Sredozemlje mogu očekivati više kiše zbog utjecaja niskog pritiska.

fena

228 Posjeta 1 Posjeta danas