Amra Kodrić iz Stoca je do nedavno bila nezaposlena nastavnica informatike. Nakon završenog fakulteta i bezuspješnog traženja posla, prije dvije godine se iz Sarajeva vratila u Stolac. No tada je život okreće u drugom pravcu, a danas se ova informatičarka bavi jednom ne tako srodnom djelatnosti. Naime, ona je vlasnica Amrine shabby radionice, koja bavi se restauracijom i redizajnom namještaja i izradom sitnijih komada pokućstva. Samo za Decor In portal priča o osnivanju radionice, počecima, ali i samoj izradi namještaja.
-
Odakle vam ideja da se počnete baviti izradom unikatnih komada namještaja?
Možda je to što sam nekoliko godina radila kako voditeljica prodaje u jednom salonu italijanskog namještaja u Mostaru bilo glavnim razlogom da se zainteresiram za forme i dizajn pokućstva. Pritom sam se često pitala zašto naša zemlja, i pored nekad jake drvne industrije, toliko zaostaje kad je riječ o modernom dizajnu namještaja. Tako sam, valjda, naposljetku odlučila da se okušam u ovom poslu onoliko koliko mi mogućnosti dopuštaju.
-
Od čega ste počeli?
Sve je počelo tako što sam sam pokušala restaurirati jedan stari ormar koji je trebao završiti u smetljištu. J (ispalo je puno bolje nego što sam očekivala).
-
Kada ste osnovali radionicu?
Prve komade namještaja restaurirala sam i redizajnirala prije nešto više od godinu dana, a ono što radim odlučila sam predstaviti na FB stranici prije nekih 2-3 mjeseca.
-
Koliko su Vaši proizvodi traženi, ko su vam najčešći kupci?
S obzirom da se ovim poslom bavim ne tako dugo, krug kupaca se do sada uglavnom svodi na prijatelje i poznanike, iako sam imala par narudžbi od ljudi koje su moje radove upoznali putem FB stranice. Moram reći da mi je interesovanje ovih posljednjih dalo dodatnog podstreka da nastavim s radom.
-
Na koji ste svoj rad najviše ponosni?
Radije ću reći da imam svoj najdraži rad: to su drvene kutije u industrijskom i shabby stilu, a upravo su u izradi i neke namjenjene za odlaganje dječijih igračaka. Naime, ove kutije su u potpunosti moj proizvod i rad na njima mi pruža najviše kreativnog prostora.
-
A koji vam je rad bio najzahtjevniji?
Svaki komad namještaja je zahtjevan na svoj način. Najteži dio posla je donjeti definitivnu odluku šta uraditi s nekim komadom. Poslije toga, sama izvedba ideje predstavlja zadovoljstvo.
-
Koje tehnike koristite u izradi?
Zavisno od toga šta mi se čini da pristaje nekom komadu namještaja, uglavnom koristim tehniku shabby chic uz poneki decoupage detalj.
-
Napišite nam kako teče proces izrade namještaja?
To uvijek zavisi od stanja u kojem se namještaj nalazi i ideje kako bi na kraju trebao izgledati.
-
Koje materijale koristite, gdje ih nabavljate?
Za farbanje namještaja koristim isključivo akrilne boje, a za neke sitne ukrasne detalje koristim se praktično svime što mi je dostupno.
. Gdje nabavljate stari namještaj?
Mnoge komade radim po narudžbi, dakle naručitelji mi ih sami donesu. Inače, namještaj koji sam do sada restaurirala i nije bio tako star, već samo pokušavala dati mu neku novu-staru notu i učiniti ga originalnijim. Shabby chic tehnika mi je posebno draga, s tim što pazim da ona „otrcanost“ namještaja koju ta tehnika podrazumjeva ipak ostane u skladu sa ostatkom namještaja kakav se obično nalazi u našim domovima.
.
.
.
2489 Posjeta 1 Posjeta danas